Ana konuya dön

Tinkercad ile 3B Modelleme


Turkcell

Eğitim Hakkında

Üç boyutlu modellemenin temelinde “hayal etmek” vardır. Aklımızda bulunan bir tasarının tasarım aşamasına ve ardından nesne haline getirilmesi sürecini 3 boyutlu modelleme süreci olarak adlandırıyoruz. Modellemiş olduğunuz bu nesne ürününüzün prototipini oluşturduğu için büyük önem taşımaktadır. Birçok üç boyutlu tasarım aracı bulunduğunu ve her birinin birbirinden farklı olabileceğini bu ünitede göreceksiniz.

Sıfırdan bir materyali üretmeye doğru giden bu ünitede, ücretsiz online çizim uygulaması Tinkercad’i keşfederek başlayacağız. Çizim ortamını, basit nesneleri çizmeyi, birbirlerine eklemeyi ve delik delmeyi ele alacağız. Ardından, elde ettiğimiz nesneyi 3B yazıcı için işlemeyi, birkaç püf noktası ile göreceğiz. Temel bir 3B yazıcının çalışmasını görerek, nesnemizi yazıcıya göndermeyi ve baskıya başlamayı da ele alarak bölümümüzü tamamlayacağız.

Bu bölümde elde edeceğiniz yetenekleri geliştirdiğinizde, aklınıza gelen çoğu şeyi birkaç deneme ile tasarlayarak, basit bir ürünü tasarımdan gerçeğe çevirecek bilgiye sahip olacaksınız.

Gerekli Malzemeler

Ne Öğreneceksiniz?

  • 3 boyutlu modelleme sürecinin önemi hakkında bilgi sahibi olacak,
  • 3 boyutlu modelleme sürecinin “hayal etmek” olduğunu bilecek,
  • Temel çizimler ve modellemeler yapabilecek,
  • Tasarlamış olduğunuz bu modeli nasıl 3 boyutlu yazıcıdan baskı alacağınızı bileceksiniz.

Eğitmenlerimiz

Course Staff Image #1

Deniz Erkul

Eğitim Teknolojileri Uzmanı

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü mezunu olan Deniz Erkul, 2016 yılının Mart ayından itibaren Zeka Gücü Projesi'nde eğitmenlik yapıyor.

Deniz Erkul'un uzmanlık alanları arasında Illustrator, InDesign, Öğretim Yönetim Sistemi, App Inventor, Scratch, Photoshop, CSS, PHP, WordPress, SQL, Ölçme ve Değerlendirme, HTML ve Arduino yer almaktadır.

Course Staff Image #2

Gamze Baş

Eğitim Teknolojileri Uzmanı

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü mezunu olan Gamze Baş, 2017 yılının Nisan ayından itibaren Zeka Gücü Projesi'nde eğitmenlik yapıyor.

Gamze Baş'ın uzmanlık alanları arasında Öğretim Yönetim Sistemi, MBot, App Inventor, Scratch, Photoshop, CSS, HTML ve Arduino yer almaktadır.

Course Staff Image #2

Nurdan Demirci

Eğitim Teknolojileri Uzmanı

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü mezunu olan Nurdan Demirci, 2018 yılının Şubat ayından itibaren Zeka Gücü Projesi'nde eğitmenlik yapıyor.

Nurdan Demirci'nin uzmanlık alanları arasında Öğretim Yönetim Sistemi, App Inventor, Scratch, Photoshop, CSS, HTML ve Arduino yer almaktadır.

Kaydol