Ana konuya dön

Arduino ve Sensörler


Turkcell

Eğitim Hakkında

Sensörleri elektronik cihazların duyu organları olarak düşünebiliriz. Tıpkı gözümüz, kulağımız gibi sensörler de ortamın belirli özelliklerini algılamak için kullanılırlar. Diyelim ki bulunduğumuz ortamdaki ışığın şiddetini ölçmek istiyoruz. Bunun için ışık seviyesini ölçen bir sensör kullanmamız gerekmektedir. Bu küçük cihaz, ölçüm yaparak elde ettiği değeri mikro denetleyiciye aktarır. Bize de geliştirdiğimiz uygulamayla bu değeri okuyarak istediğimiz amaç için kullanmak kalır.

Bu ünitede Arduino’nun dünyamızla ilgili çeşitli bilgileri toplamasına sensörler yardımıyla izin vereceğiz. Odanın ısısına göre, odanın ışık seviyesine göre, nerede olduğumuzu buldurarak çeşitli işlemler yaptıracağız. Bu sensörlerin ne olduğunu tanıyacak, örnek kodlar ve yapılmış projeleri inceleyerek öğrendiklerimizi pekiştireceğiz.

Ders için Gerekenler

Ne Öğreneceksiniz?

  • Arduino ile kullanılabilen ne tip sensörler bulunduğunu bilecek,
  • Sensörlerin ne görevler üstlenebileceğini öğrenecek,
  • Sensörlerin projelerimizin içerisinde nasıl kullanıldığını öğrenecek,
  • Sensörler yardımıyla küçük projelerle nasıl veri alınacağını örneklerle öğrenecek,
  • Projenizde hangi sensörleri kullanmanız gerektiğine ilerleyen zamanlarda karar verebileceksiniz.

Eğitmenlerimiz

Course Staff Image #1

Deniz Erkul

Eğitim Teknolojileri Uzmanı

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü mezunu olan Deniz Erkul, 2016 yılının Mart ayından itibaren Zeka Gücü Projesi'nde eğitmenlik yapıyor.

Deniz Erkul'un uzmanlık alanları arasında Illustrator, InDesign, Öğretim Yönetim Sistemi, App Inventor, Scratch, Photoshop, CSS, PHP, WordPress, SQL, Ölçme ve Değerlendirme, HTML ve Arduino yer almaktadır.

Course Staff Image #2

Gamze Baş

Eğitim Teknolojileri Uzmanı

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü mezunu olan Gamze Baş, 2017 yılının Nisan ayından itibaren Zeka Gücü Projesi'nde eğitmenlik yapıyor.

Gamze Baş'ın uzmanlık alanları arasında Öğretim Yönetim Sistemi, MBot, App Inventor, Scratch, Photoshop, CSS, HTML ve Arduino yer almaktadır.

Course Staff Image #2

Nurdan Demirci

Eğitim Teknolojileri Uzmanı

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü mezunu olan Nurdan Demirci, 2018 yılının Şubat ayından itibaren Zeka Gücü Projesi'nde eğitmenlik yapıyor.

Nurdan Demirci'nin uzmanlık alanları arasında Öğretim Yönetim Sistemi, App Inventor, Scratch, Photoshop, CSS, HTML ve Arduino yer almaktadır.

Kaydol