Ana içeriğe dön

Arduino ve Sensörler


Turkcell

EĞİTİM HAKKINDA

Sensörleri elektronik cihazların duyu organları olarak düşünebiliriz. Tıpkı gözümüz, kulağımız gibi sensörler de ortamın belirli özelliklerini algılamak için kullanılırlar. Diyelim ki bulunduğumuz ortamdaki ışığın şiddetini ölçmek istiyoruz. Bunun için ışık seviyesini ölçen bir sensör kullanmamız gerekmektedir. Bu küçük cihaz, ölçüm yaparak elde ettiği değeri mikro denetleyiciye aktarır. Bize de geliştirdiğimiz uygulamayla bu değeri okuyarak istediğimiz amaç için kullanmak kalır.

Bu ünitede Arduino’nun dünyamızla ilgili çeşitli bilgileri toplamasına sensörler yardımıyla izin vereceğiz. Odanın ısısına göre, odanın ışık seviyesine göre, nerede olduğumuzu buldurarak çeşitli işlemler yaptıracağız. Bu sensörlerin ne olduğunu tanıyacak, örnek kodlar ve yapılmış projeleri inceleyerek öğrendiklerimizi pekiştireceğiz.

DERS İÇİN GEREKENLER

  • Arduino Başlangıç Kiti
  • Bilgisayar
  • Arduino IDE Kurulum Dosyası

NE ÖĞRENECEKSİNİZ?

  • Arduino ile kullanılabilen ne tip sensörler bulunduğunu bilecek,
  • Sensörlerin ne görevler üstlenebileceğini öğrenecek,
  • Sensörlerin projelerimizin içerisinde nasıl kullanıldığını öğrenecek,
  • Sensörler yardımıyla küçük projelerle nasıl veri alınacağını örneklerle öğrenecek,
  • Projenizde hangi sensörleri kullanmanız gerektiğine ilerleyen zamanlarda karar verebileceksiniz.

EĞİTMENLERİMİZ

Course Staff Image #2

Şafak Yıldırım

Eğitim Uzmanı

Marmara Üniversitesi Elektrik-Elektronik Öğretmenliği Bölümü mezunu olan Şafak Yıldırım, 2019 yılının Kasım ayından itibaren Zeka Gücü Projesi'nde eğitmenlik yapıyor.

Şafak Yıldırım'ın uzmanlık alanları arasında Örgün Eğitim Programları, Eğitim Yöntem ve Teknikleri, Meslek ve Atölye Eğitimleri, Özel Eğitim Eğitimi, Eğitim Yönetimi, Elektrik-Elektronik Eğitimi, Storyline 3, Captivate, Arduino, Scratch, uKit, Robotis Play ve Dream, Kodris, Python, Tinkercad, Autocad, Proteus(Isıs-Ares), PLC ve PIC programlama yer almaktadır.

Course Staff Image #2

Gamze Baş

Eğitim Teknolojileri Uzmanı

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü mezunu olan Gamze Baş, 2017 yılının Nisan ayından itibaren Zeka Gücü Projesi'nde eğitmenlik yapıyor.

Gamze Baş'ın uzmanlık alanları arasında Öğretim Yönetim Sistemi, MBot, App Inventor, Scratch, Photoshop, CSS, HTML ve Arduino yer almaktadır.

Course Staff Image #1

Esra Buş

Eğitim Teknolojileri Uzmanı

İstanbul Aydın Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü mezunu olan Esra Buş, 2019 yılının Şubat ayında Zeka Gücü Projesi'nde eğitmenlik yapmaya başladı.

Esra Buş'un uzmanlık alanları arasında Arduino, mBot, App Inventor, Tinkercad, Scratch, Photoshop, HTML, CSS, Bootstrap, jQuery, C#, Google Adwords yer almaktadır.

Öğrendiğiniz becerileri vurgulamak için bir başarı belgesi alın!


Başarı Belgesi

Uzman olduğunuzu kanıtlayın!

Katıldığınız derslere ait final sınavlarına girerek Turkcell onaylı bir başarı belgesi alın ve başarınızı kanıtlayın.

Kolayca paylaşın!

Başarı belgenizi, çevrimiçi ortamlarda paylaşabilir ve birçok kişinin başarı belgenizi görüntülemesini sağlayabilirsiniz.

Motivasyonunuzu arttırın!

Dersi tamamlamak için kendinize bir hedef belirleyin.

Misyonumuzu destekleyin!

Ücretsiz eğitim platformumuzu çevrenizdeki öğrencilere duyurarak daha çok öğrenciye ulaşmamıza destek olabilirsiniz.

Kaydol