Ana içeriğe dön

Arduino ile Programlamaya Giriş


Turkcell

EĞİTİM HAKKINDA

Arduino’ya kısaca “elektronik bir beyin” diyebiliriz. Daha teknik bir tanımla söylemek gerekirse, Arduino bir mikrodenetleyicidir.

Derslerimizde çoğu kez kullanacağımız bu elektronik beyin, yapacağımız projelerde sık sık başvuracağımız en yakın arkadaşımız, dostumuz olacak. Sahi, İtalyanca bir kelime olan Arduino’nun “güvenilir arkadaş, dost” anlamına geldiğini de bu arada söyleyelim!

Arduino adı gibi, yapacağımız projelerde en çok güveneceğimiz bileşen olacak. Arduino’ya bağlayacağınız bileşenlerle ona hemen hemen her şeyi yaptırabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan, biraz programlama biraz da elektronik bilgisi. Örneğin engelleri fark edip yolunu değiştiren arabalar, kendi kendine hareket eden robotlar, saksınızdaki çiçeğin toprağını kuruduğunu fark edip buna göre bitkinizi sulayan sistemler ya da kahve pişince tweet atan cezve yapabilirsiniz!

Siz de bu derste Arduino geliştirme kartını daha yakından tanıma fırsatı bulacak ve Arduino’nun gelişim süreci hakkında bilgi edineceksiniz. Arduino geliştirme kartı üzerinde bulunan öğeleri tanıyarak elektroniğe dair temel kavramlar konusunda teknik bilgi sahibi olacak ve edinilen teknik bilgilerin pratikte nasıl kullanıldığı ile ilgili uygulamalar yapacaksınız.

DERS İÇİN GEREKENLER

  • Arduino Başlangıç Kiti
  • Bilgisayar

NE ÖĞRENECEKSİNİZ?

Arduino ve temel bileşenleri konusunda;
  • Arduino elektronik geliştirme kartını bileşenleriyle birlikte tanıyacak,
  • Arduino kartındaki gücün nasıl sağlandığını anlamlandıracaksınız.
Giriş ve çıkış birimleri konusunda;
  • Giriş ve çıkış aygıtlarını tanıyacak,
  • Dijital ve analog aygıtları tanıyacak,
  • Dijital ve analog veri ile çalışan aygıtlara örnekler verebileceksiniz.
Gerilim, akım ve direnç konusunda;
  • Akım, direnç ve gerilim terimlerini örnekler dâhilinde öğreneceksiniz.

EĞİTMENLERİMİZ

Course Staff Image #2

Gamze Baş

Eğitim Teknolojileri Uzmanı

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü mezunu olan Gamze Baş, 2017 yılının Nisan ayından itibaren Zeka Gücü Projesi'nde eğitmenlik yapıyor.

Gamze Baş'ın uzmanlık alanları arasında Öğretim Yönetim Sistemi, MBot, App Inventor, Scratch, Photoshop, CSS, HTML ve Arduino yer almaktadır.

Course Staff Image #1

Esra Buş

Eğitim Teknolojileri Uzmanı

İstanbul Aydın Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü mezunu olan Esra Buş, 2019 yılının Şubat ayında Zeka Gücü Projesi'nde eğitmenlik yapmaya başladı.

Esra Buş'un uzmanlık alanları arasında Arduino, mBot, App Inventor, Tinkercad, Scratch, Photoshop, HTML, CSS, Bootstrap, jQuery, C#, Google Adwords yer almaktadır.

Course Staff Image #1

Deniz Erkul

Eğitim Teknolojileri Uzmanı

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü mezunu olan Deniz Erkul, 2016 yılının Mart ayından itibaren Zeka Gücü Projesi'nde eğitmenlik yapıyor.

Deniz Erkul'un uzmanlık alanları arasında Illustrator, InDesign, Öğretim Yönetim Sistemi, App Inventor, Scratch, Photoshop, CSS, PHP, WordPress, SQL, Ölçme ve Değerlendirme, HTML, MBot ve Arduino yer almaktadır.

Course Staff Image #3

Nurdan Demirci

Eğitim Teknolojileri Uzmanı

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü mezunu olan Nurdan Demirci, 2018 yılının Şubat ayından itibaren Zeka Gücü Projesi'nde eğitmenlik yapıyor.

Nurdan Demirci'nin uzmanlık alanları arasında Öğretim Yönetim Sistemi, App Inventor, Scratch, Photoshop, CSS, HTML ve Arduino yer almaktadır.

Öğrendiğiniz becerileri vurgulamak için bir başarı belgesi alın!


Başarı Belgesi

Uzman olduğunuzu kanıtlayın!

Katıldığınız derslere ait final sınavlarına girerek Turkcell onaylı bir başarı belgesi alın ve başarınızı kanıtlayın.

Kolayca paylaşın!

Başarı belgenizi, çevrimiçi ortamlarda paylaşabilir ve birçok kişinin başarı belgenizi görüntülemesini sağlayabilirsiniz.

Motivasyonunuzu arttırın!

Dersi tamamlamak için kendinize bir hedef belirleyin.

Misyonumuzu destekleyin!

Ücretsiz eğitim platformumuzu çevrenizdeki öğrencilere duyurarak daha çok öğrenciye ulaşmamıza destek olabilirsiniz.

Kaydol